teorie odjinud

 

Při přečtení níže uvedeného článku mi bylo jasné, že ho pro Vás musím okopírovat.

Špičková cvičitelka, používá pozitivní posilování, používá klikr. Shlédněte její videa i vy, kdo neumíte anglicky. Jsou velmi dobře srozumitelná. Doporučuji na youtube najít více.

U druhů , které žijí ve smečkách , je důležité být schopen spolu navzájem jasně komunikovat . Jasná komunikace umožňuje členům smečky spolupracovat , když loví , vychovat potomky, a co je možná nejdůležitější : žít v míru mezi sebou.

Kdysi běžel u nás seriál o výcviku psů s názvem: Buď já, nebo pes. Zde jenom ukázka několika dílů (výhodou je, že jsou v češtině), kde uvidíte práci další skvělé cvičitelky:

Díky kamarádce Jitce se mi dostal do ruky materiál: "Povely na dogdancing". Nemám právě psa, který by byl "tanečníkem" a ani většina pejsků z naší skupinky neoplývá takovými možnostmi a pracovitostí, přesto mě tento materiál inspiroval. Ráda bych, abyste se inspirovali i vy. Přečtěte si, co pejsek může umět za kousky, přečtěte si, jak který povel...

Na internetu jsem okopírovala úúžasnej rozhovor se zjevně úúžasnou veterinářkou. Doufám, že autorská práva uspokojím tím, že zde: https://www.g.cz/tema/martina-naceradska uvádím zdroj.

Výborný článek vydal časopis "Můj pes". Nevím přesně, jak to je s kopírováním článků, doufám, že tím neporušuji nějaká autorská práva, ale po zkušenostech, že mi takové poklady na internetu časem zmizí, přecejenom raději kopíruji. Takže

Sedím se svým mužem na lavičce. Povídáme si a koukáme na lidi. Najednou si ke mně přisedne chlapík důvěrně mi položí ruku kolem ramen a žoviálně mě osloví: "Tak co, kočičko, jakpak se dnes máš?" Překvapeně na něj pohlédnu, známe se snad? Jeho obličej mi není nijak povědomý. Jeho druhá ruka sjede na mé koleno. Odtáhnu se, zamračím se a...

Toto je popis, jak by měla vypadat socializace štěněte ve věku 11 - 20 týdnů. Upřimně si myslím, že toto období je nejdůležitější, ale pokud budete provádět socializaci a habituaci i ve vyšším věku, samozřejmě tím nic nezkazíte. Je to většinou o něco obtížnější, ale i tak vhodné. Třeba v případě, že jste si pejska pořídili jako staršího.

Jestliže se svému psu dostatečně a pravidelně věnujete, pak nejenže upevňujete jeho důvěru ve vás a vzájemný vztah, ale kromě toho mu vštípíte, jak se dál učit novým věcem. A to je úžasný dlouhodobý efekt.