socializace štěněte

30.11.2020

Toto je popis, jak by měla vypadat socializace štěněte ve věku 11 - 20 týdnů. Upřimně si myslím, že toto období je nejdůležitější, ale pokud budete provádět socializaci a habituaci i ve vyšším věku, samozřejmě tím nic nezkazíte. Je to většinou o něco obtížnější, ale i tak vhodné. Třeba v případě, že jste si pejska pořídili jako staršího.

Být štěně je skvělé! Celý svět se kolem vás točí a všechno je tak nové. Je kolem takové množství věcí, které se dají zkusit, vidět, cítit, slyšet, ochutnat, osahat a olízat. Hmm někdy se to páníčkům moc nelíbí, ale co VŠECHNO JE TAK NOVÉ!

Tento věk je ideální vytváření nových zkušeností s tím velikým světem kolem. Štěňátka se učí poznávat a zpracovávat informace o prostředí, které je až do konce jejich života plné nových věcí. Právě v tomto věku se intenzivně učí reagovat na nové podněty a vypořádat se s nimi.

Tyto podněty mohou mít na štěně dvojí účinek:

"Hmm TOHLE vypadá zajímavě, musím se na to kouknout!" nebo " Jejda TOHLE je fakt divné, nevím co si s tím počít."

Pokud se stane, že štěně se vyděsí nové věci k smrti, nezvážili jste dostatečně dobře jeho zkušenosti se světem a váš management selhal. Strach je v přírodě velmi výhodný a důležitý pro přežití jedince i druhu. Cokoliv může být predátor, který se štěně snaží sežrat! Sebevědomí hraje důležitou roli v reakci na nové věci. Hrdinné štěně s dalšími 6 kamarády z vrhu za zády bude ještě větší hrdina, než kdyby se šlo na novinku podívat samo. Trochu zakřiklé štěně se přidá ke skupině kamarádů na průzkumné výpravě. Učení ve skupině by bylo normální, pokud by štěňata žila v přirozeném prostředí (divoce). Tuto zkušenost jim můžeme napodobit tak, že se na novou věc půjdeme s drobkem podívat společně. Malého hrdinu budete jistit za zády a méně sebevědomé štěně nechte, aby vás následovalo a mělo možnost se za vás schovat.
Ujistěte se, že nové zkušenosti budou pozitivní a bezpečné. Malé štěně by mělo novoty zkoumat se zájmem a zvědavostí. V případě, že v jakémkoliv okamžiku projeví úzkost nebo bude příliš napjaté, nepokračujte v seznamování. Uklidněte se, uvolněte a krátce ujistěte štěně, že jste s ním. Pohoda štěněte by měla být vaším vodítkem pro rychlost a intenzitu seznamování s novotami. Každé setkání s novým podnětem by mělo obsahovat množství dobrot a pochval za to, že se štěně chová sebevědomě a zvědavě, tj. není bázlivé, nejisté ani příliš rozrušené.
Svět uvidíte novýma očima. Jednoduchý výlet za nákupem končí celou řadou nových setkání - třeba i přejdete cestu, jen aby jste se potkali s dítětem na vozíku. To asi nepatří do vašeho běžného repertoáru chování.

Seznam věcí, které by vaše štěně mělo zažít ve věku 11 až 20 týdnů.

12 různých povrchů
Dřevo, tráva, koberec, chodník, beton, bláto, mokrá tráva, kaluž, mříže, dlaždice, štěrk, lino. Pobyt v různé výšce - na stole, na klíně, v autě, na schodech.

Hra s 12ti různými objekty
Chlupaté hračky, velké a malé míče, plastikové láhve, pískací hračky, dřevěné hračky a objekty, papír, karton, klíče, přetahovací hračky, různé druhy hadříků a látek, plechovky.

Zkušenost s 12ti různými prostředími
Zahrada, domov jiných lidí, parkoviště, obchod, hřiště nebo sportoviště, les, pastvina s domácími zvířaty, 2 dopravní prostředky, rušná ulice, společnost jiných psů, park.

Setkání a hra s 12ti různými lidmi
Děti, dospělí (hlavně muži), senioři, lidé na vozíku, lidé s holí, s kloboukem, se slunečními brýlemi, a dlouhým kabátem, různé barvy pleti.

12 různých zvuků
Začněte s nízkou úrovní hluku a dostatečnou vzdáleností, aby se štěně nevyděsilo na zvuky se nestalo citlivé. Bouchání dveří, ždímání pračky, zvonek u dveří, křičící děti, velká auta, motorky, skateboard a kolečkové brusle, nákupní vozíky, tleskání, hlasitý zpěv, upadnutí hrnce, hlasitá hudba, vysavač, sekačka na trávu, hlasy zvířat (koně, kozy, krávy) .

12 rychle pohybujících se objektů
Skateboard, kolečkové brusle, bicykly, motorky, auta, běžící lidé, běžící kočky (a veverky), hubice vysavače, mop, metla, kutálející se balón, letící pták.

Zažít 12 výzev
Vylézt na krabici, skočit dolů, běhat kolem, projít tunelem z krabice, chodit po schodech, přelézat překážky, schovávat se za ně, projít dveřmi, projít šoupacími dveřmi na fotobuňku, deštník, velký balón, projít se po nepevném, nestabilním povrchu (lávka, kývající se stůl), koupel

Manipulace s tělem 12ti různými způsoby známou osobou
Být držen podpaží, za hrudník, na podlaze, mezi koleny majitele, v náručí, na klíně, kouknout do uší, tlamy, mezi prsty

Jíst z 12ti různých nádob
Nestabilní miska , kovová miska, plastová nádoba, papírová krabice, hrnek, talířek, pánev, lžička, taška, cestovní miska z látky, inteligentní hračky (Kong), ruka

Setkání s 12 psy různých tvarů
Nejprve dospělí, u kterých jsme si jisti, že štěněti neublíží, pak štěňata sejně stará. Psi různých velikostí, typů srsti, barvy, pohlaví, kastráti, různého temperamentu a aktivity

Hrát spoustu her se známými lidmi a psy
Přetahování, přinášení, na honičku, hravý boj.

Být sám 12krát během týdne
Být izolován od ostatních zvířat i lidí na 5 - 45 min. Dobu i místa, kde je pes sám měňte a střídejte, někdy v autě, někdy v hlučném prostředí, někdy v klidném, někdy potmě, v přepravce. Izolace by neměla být pros štěně traumatizující a neměla by vyvolat nářek. Dovolte štěňátku, aby se nejprve na prostředí, místnost, přepravku adaptovalo a bylo tam klidné předtím, než jej tam necháte samotné.

Když něco chci, musím si o to slušně říct
12krát denně při každé možné příležitosti, během každé vhodné interakci trénujte "Prosím, já chci." Jakmile štěňátko něco chce (na gauč, jídlo, jít ven, pozornost), vyžadujte po něm sebekontrolu - počkejte, až si SAMO sedne. Nevyvolávejte sednutí povelem, to není sebekontrola, ale vyčkejte, až sednutí samo nabídne.

Teď mluví dospělí
12krát týdně úplně ignorujte štěně, když si vyžaduje pozornost.

Převzato a upraveno z Laurence, K. Learning about pups: Specklettes 11 - 20 weeks something new every day. Teaching Dogs Magazine, May, June, July 2007, vol. 5, issue 3, s 36 - 37.

zdroj: https://koira.cz/show.php?kat=clanky/socializace-stenete