3. krok za krokem

01.12.2020

zdroj: https://www.bestmudi.estranky.cz

tyto stránky pro nás našla Ivanka - panička Tarinky.

Protože je to opravdu velmi dobře srozumitelné, dovoluji si použít texty zde pro Vás.

Klikr-trénink je jednoduchou cestou, jak psa naučit mnoha věcem, dokonce i velmi složitým. Abychom docílili požadovaného chování, musíme si dopředu promyslet postup cviku - krok za krokem.

V minulém díle jsme si ukázali, jak u psa projevit zájem o předmět. Dokonce jsme ho naučili dotknout se daného předmětu tlapkou nebo se na něj jednou či více tlapkami postavit. Cvičení s klikrem nám nabízí nepřeberné možnosti, jak dále tuto aktivitu rozvíjet. Mějte na paměti, že klikr-trénink je na prvním místě hra, ale samozřejmě ho můžeme využít i při "pilování" cviků z různých zkušebních řádů.

Chceme-li našeho psa naučit, aby nám nosil hračky, plastové lahve, klíče nebo cokoliv jiného, začneme podobně jako s dotekovou podložkou. Nachystáme si dostatek pamlsků, hračku (lahev, klíčenku, ...) a zajistíme, abychom nebyli rušeni. Ukážeme pejskovi klikr a pamlsky, aby věděl, co ho čeká. S největší pravděpodobností se pes začne rozhlížet, zda někde neuvidí dotekovou podložku.

Položíme hračku na zem, cca do 1m vzdálenosti od psa. Postup je obdobný jako u podložky - ze začátku odklikneme každý pohled, který pes hračce věnuje. Tak mu ukážeme, že tentokrát bude středem zájmu nový předmět. A pak postupně odklikáváme každou další pozornost, kterou pes vůči hračce projeví. Po každém kliku samozřejmě následuje pamlsek. To, že se pes od předmětu vrací pro pamlsek, je naprosto v pořádku. Nemusíte se bát, že na hračku zapomene. Naopak, velmi dobře ví, za co je odměňován, že to má přímou souvislost právě s hračkou.
Dostaneme-li se do fáze, že pes k hračce přichází, nastane nejspíš situace, že se jí pokusí dotknout packou. Tento pokus ale NEODKLIKNEME. Pes, který kliknutí očekává, začne přemýšlet, proč se jeho vytoužený zvuk neozývá. A začne zkoušet jiný způsob. V tuto chvíli je velmi důležité odkliknout jakýkoliv náznak, kdy pes k hračce skloní nebo přiblíží hlavu. Dlouhá pauza bez kliknutí může způsobit, že pes přestane mít o předmět zájem. Klikr-trénink není souboj o to, zda je chytřejší pán a nebo pes. Je to společná hra, ve které jsou buď dva vítězové, a nebo žádný. Proto musíme pejskovi pomáhat a opravdu odkliknout sebemenší náznak správným směrem.

Zda jste odklikli ve správný moment poznáte velmi rychle - pes pochopí, co se po něm chce a pokusí se vzít hračku do tlamy. Ihned odklikneme a odměníme. Pes samozřejmě hračku po zaznění kliku pustí a přijde si pro odměnu, o to rychleji se ale k hračce vrátí a bude ji brát do tlamy. Nic nesmíme uspěchat, ze začátku klikáme hned, jakmile pes chytne předmět do zubů. To několikrát zopakujeme. Postupně začneme interval mezi uchopením předmětu a kliknutím prodlužovat, ale velmi zvolna. Celou dobu musíme dávat pozor, zda pes nemá tendence pouštět hračku sám ještě před zazněním kliku - to se pak musíme vrátit o krok (a nebo o několik kroků) zpět.

Drží-li náš pes hračku a čeká na zvuk klikru, záleží jen na naší fantazii, kterým směrem budete cvik rozvíjet. Můžeme naučit psa předpisový aport, můžeme ho naučit odnést předmět na určité místo - do krabice (funguje tohle i na děti?), jiného vymezeného prostoru nebo druhému člověku, dokonce ho můžeme naučit vyhodit hračku do vzduchu. Psa se samozřejmě dají naučit všechny tyto cviky, ale ne najednou. Každý cvik doporučuji cvičit samostatně a cviky, které jsou si podobné, při jednom sezení nestřídat.Naučit požadovaný cvik můžeme samozřejmě i jinými způsoby. Důležité je postupovat systematicky a postupně a dodržovat základní princip klikru - odkliknout a odměnit právě to chování, které po psovi v danou chvíli požadujeme.