4. nejčastější dotazy

01.12.2020

Tento díl bych chtěla zaměřit na dotazy, které kolem klikr-tréninku často padají. Je možné, že se některé důležité věci budou opakovat a snad se za to na mě nebudete zlobit. Přečíst si teorii je věc jedna, pochopit je věc druhá. K tomu, aby člověk filozofii klikr-tréninku porozuměl, potřebuje také praktické zkušenosti. A čím více, tím lépe. Ať vidíte, jak to funguje. A pokud to nefunguje, nebojte se zeptat =)

K čemu je klikr vlastně dobrý?
Cokoliv pes dělá, dělá za účelem zisku - potravy (pamlsku), hračky či jenom pánečkovy pozornosti. Častým opakování klik! + odměna u něj vytvoříme podmíněný reflex, díky kterému bude pes po zaznění klikru očekávat pamlsek (hračku, ...). Klikr v tomto případě funguje jako jakýsi informátor, že odměna je na cestě. Odklikáváním určitého chování docílíme toho, že pes začne toto chování sám "nabízet", aby získal co nejdříve svůj pamlsek.

Proč nestačí slovní pochvala?
Zvuk klikru je jedinečný, nepodobá se ničemu, s čím se pes může při výcviku setkat. Klik! je pokaždé stejný, nepřenáší naše emocionální rozpoložení. Je rychlý a přesný a pro psa jednoduše zapamatovatelný a rozeznatelný.

Můj pes nemá zájem o hračky a pamlsky ho zajímají jen občas. Jak s ním můžu začít cvičit na klikr?
Pokud nemá pes zájem o hračky, jediná možnost jsou pamlsky. Základem je cvičit v době, kdy má pes o pamlsky největší zájem, např. před krmením. Hledejte něco, co mu bude vonět. Pokud ani to nezabere, nekrmte ho a jeho denní příděl (krmíte-li granulemi) použijte místo pamlsků. Jednodenní půst zdravému psovi neublíží. Druhý den mějte klikr a granule (či jiné pamlsky) pořád u sebe a projeví-li pes vůči vám jakoukoliv pozornost, klikněte a odměňte ho. Stačí, když se na vás podívá. Může se stát, že za den "klikání" zkrmíte jeho celou denní dávku. V tom případě mu už další krmení nedávejte a pokračujte stejně i další den. Pokud však místo granulí dáváte pamlsky, je třeba najít takové, které budou pro psa nutričně dostatečné a při dlouhodobém krmení (např. 3-4 dny v kuse) naprosto nezávadné. Začne-li pes vaši pozornost vyhledávat, máte vyhráno a můžete začít se skutečným tréninkem.

Nedávno jsem četla, že pro klasický výcvik nemá klikr moc uplatnění. Je to pravda?
Neexistují disciplíny, pro které by se klikr nedal použít, existují pouze lidé, kteří ho používat nechtějí. Pokud někomu vadí, že při chůzi u nohy musí mít v ruce kromě vodítka i klikr, je to čistě subjektivní záležitost. Naopak psa můžete díky klikru naučit chodit u nohy nejdříve bez vodítka a později budete mít vodítko jen "na okrasu". S klikrem naučíte psa předpisový aport, samostatné překonávání překážek, označování předmětu na stopě či pouštění rukávu. Stejné je to i u dalších kynologických sportů.

Mám problém. Cvičím psa na target, ale když chci, aby na něm zůstal stát, tak začne vymýšlet různé blbosti, brát podložku do tlamy apod. Co mám dělat?
Tohle se často stává u psů, kteří jsou hodně aktivní a netrpěliví. Pokud po takovém psovi chceme, aby v rámci cvičení zůstal v určité pozici v klidu, musíme dávat dobrý pozor na to, kdy klikáme. Pro psa totiž platí, že odměnu dostane za to, co v době kliknutí dělá, ne za to, o čem si my myslíme, že odklikáváme. Pokud je náš pes rychlý, i naše reakce musí být rychlé. V tomto případě doporučuji se vrátit o krok zpět a párkrát kliknout za položení packy (pacek) na podložku. A pak pomaličku, ale opravdu hodně pomaličku a pozorně interval mezi položením packy na podložku a kliknutím prodlužovat. Každá setinka, kdy na podložce postojí v klidu, je důležitá a musíme ji odměnit. Jakmile pes pochopí, že musí zůstat v klidu, naučit ho stát na podložce po určitou (i různědlouhou) dobu už půjde rychle.

Má klikr trénink nějaké nevýhody?
Mnoho lidí vidí různé nevýhody či překážky při používání klikru. Je to proto, že sami klikr používat neumí a tak si hledají výmluvy, proč s klikrem nepracují. Pokud s klikrem umíte pracovat správně, bude vám vždy ku prospěchu. Jedinou nevýhodou snad může být to, že ho musíte mít stále po ruce, což pro zapomětlivější psovody může být trošku problém ;-)

Je možné sehnat nějaké video s klikr-tréninkem?
V ČR zatím bohužel žádné výcvikové video není k dispozici. Poohlédnout se můžete v zahraničí, např. na stránkách www.clickertraining.com, www.cleanrun.com.
Různá amatérská videa najdete i na internetu, např. na YouTube nebo na osobních stránkách.


zdroj: https://www.bestmudi.estranky.cz

tyto stránky pro nás našla Ivanka - panička Tarinky.

Protože je to opravdu velmi dobře srozumitelné, dovoluji si použít texty zde pro Vás.