Pachový čtverec

Stavebním kamenem všech pachových prací je pachový čtverec.  Je to způsob jak psovi spojit zatím bezvýznamný pach s odměnou (pamlsky). 

K práci použijte louku, která je pachově čistá (neběhali po ní před chvílí pejskové nebo lidi ani Vy a Váš pes), kde je tráva vysoká maximálně po kotníky. Pro začátečníky není vhodná zoraná hlína ani les.

Psa si přivažte nadohled (nebo nechte v autě). Ulomte kus (asi půlmetrový) větve (nebo si pro tento účel vozte zapichovadlo), kterou dokážete zapíchnout do země, abyste ji na louce z dálky viděli. Dojděte na pěkný čistý kousek louky. Jděte rovně, zbytečně si čisté místo hlavně nepošlapte. Na kraji vybraného kousku se zastavte, větev si zapíchněte vedle levé nohy. Místo, kde právě stojíte je tzv. vstupní brána do čtverečku. Potom začněte vyšlapávat čtvereček tak, že děláte miniaturní úkroky vpravo cca 30 až 50 cm. Opět miniaturními kroky dopředu, vlevo a zpět do vstupní brány. Takto jste pošlapali hranici čtverečku (pro začátečníky a na místě, kde není vidět sešlapaná tráva můžete na označení rohů použít další nenápadný zapíchnutý předmět). Čtvereček pošlapejte křížem krážem i uvnitř. Tak, aby byl opravdu poctivě udupán. Nerozrývejte zbytečně nohami zemi. Raději dupejte jako nosorožci :-D. Když je čtverec (cca 30x30 až 50x50) opravdu důkladně pošlapaný, zastavte se v něm a rozmístěte v něm rovnoměrně pamlsky. Pamlsky mají být všude uvnitř až na hranicích a  také ve vstupní bráně. Žádný pamlsek ani nic jiného nesmí spadnout za hranici čtverce. Potom ze čtverce vyjděte opět vstupní branou ven (přesně tudy, kudy jste vstoupili). Dbejte, abyste nikde nepřešlápli a nenechali tak žádnou stopu za hranicí. 

Dojděte pro pejska, který Vás se zájmem pozoroval. Oblékněte mu postroj, k postroji připněte stopovací šňůru, ale stále nechte obojek a vodítko. Na vodítku jděte se psem k čtverečku, šňůra se za Vámi zatím pěkně rozmotá. Zastavte se cca 1 m (nebo 0,5m) před vstupní branou do čtverce. Psa láskyplně posaďte, (necukejte !) pevně uchopte šňůru, tak, aby pes nevyrazil nekontrolovaně vpřed, a odepněte vodítko. Pamlsek (takový, jaký je ve čtverečku) strčte jeden do psa a jeden mu před nosem hoďte (položte) do vstupní brány. V tu chvíli psovi mírně uvolněte šňůru a tak ho nechte vejít do čtverce. V tu chvíli JEDNOU vyslovte povel "stopa". Neopakujte (zbytečnými opakováním povelu byste pracujícího psa jenom rušili. Proto buďte zticha). Pes začne pravděpodobně ihned sbírat pamlsky. Vy pouze stojíte před vstupní branou, šňůru držíte tak, aby psa neobtěžovala a neválela se po zemi. Pozorujete, jak pes vybírá pamlsky. Může se stát, že pes během čichání vyjde z pachového čtverce, potom trpělivě počkejte, až sám zjistí, že za hranicí pachu nejsou ani žádné dobroty a sám od sebe se do čtverce vrátí. Pokud máte pocit, že to pejskovi nedochází, naveďte ho do čtverce opět pamlskem. Hlavně ne vodítkem. (Pokud se Vám toto stane že se pes nevrací a nesoustředí, není to chyba psa, ale chyba přípravy. Přesto psa naveďte pamlskem zpět a cvik ukončete ve čtverečku.) Dbejte, abyste cvik ukončili ve chvíli, kdy pes ještě nadšeně čichá a sbírá pamlsky (v nejlepším). Může to být zezačátku třeba jenom pár vteřin nebo pár minut. Zcela individuelně podle psa. Když pozorujete, že ve čtverci ubývají pamlsky, ale pes ještě pracuje nadšeně, můžete pamlsky do čtverce nenápadně přihodit (tak aby Vás u toho pes "nechytil" a abyste nehodili pamlsek za hranici !). Tím prodloužíte čas, kdy pes pracuje. Když ovšem tušíte, že by pes již mohl ztrácet koncentraci, tak ještě zlomek vteřiny před tím přistupte k čichajícímu psovi do čtverce, posaďte se u něj na bobek a z ruky mu dejte pamlsek. Můžete sebrat jeden nebo dva pamlsky z trávy. Potom (i když tam ještě nějaké pamlsky budou) se slovem "děkuju" psa pomalu klidně ze čtverce odveďte za obojek (nejlépe na pamlsku), tak aby se již do čtverce nevrátil. (Zbylé pamlsky oželte nebo dojděte sesbírat potom bez psa.) Nedoporučuji po stopě odměňovat hračkou. Raději zvolte klidnější odměnu pamlsky a hlazení. Nevracejte se se psem v žádném případě do stejného čtverce.

Vždy pečlivě vybírejte pachově čisté místo pro čtvereček.

Pozor na směr větru. Když jdete našlapat čtvereček (a potom i když přicházíte ke čtverečku se psem), neměl by vítr foukat proti Vám. 

Pozor na počasí. Slunečné a teplé počasí není vhodné pro nácvik pachových prací. Vyberte nejlépe ranní nebo večerní dobu.

Nejlepší - pes hned od začátku pomalu a přesně vybere téměř všechny pamlsky.  Nebo - pes sice vyjde ze čtverce, ale sám se do něj vrátí a dál dovysbírá pamlsky... Pokračujte v nácviku čtverečků (max. 2x denně). 

Problém - psa to ve čtverečku nebaví. Nečuchá a zajímá se o okolí.  To může mít více příčin, ale nikdy to není vina psa. Může být, že jste zvolili příliš rušné prostředí a pes kouká po nějakém vjemu (jiná zvířata, motorky, auta apod.). Tehdy zvolte klidnější prostředí, nebo pejska nechte nejdříve s okolními elementy seznámit. Dojděte ke keři, který ho zajímá, k zaparkovanému autu apod., tak aby se pes uklidnil. Práci začněte až potom. Další příčinou malého zájmu mohou být špatně zvolené pamlsky. Použijte takové, které jsou pro psa opravdu zajímavé. To je opět individuální. Kusy by měly být tak velké, aby nezapadaly pod pošlapanou trávu. Ale aby je pes sebral a spolkl, aby je nemusel žvýkat. Takže ani malé, ani velké. Hlavně chutné (pro psa zajímavé). 

Obojek x postroj. Obojek a k němu připnuté vodítko pro psa znamená, že VEDE psovod (páníček). Postroj a k němu připnutá šňůra pro psa znamená, že VEDE pes. Na postroji psa neřídíme, jenom jsme s ním spojeni šňůrou, kterou držíme tak, aby psovi neležela na zemi, nemotala se mu kolem nohou, ale aby rovnou od postroje mířila nahoru k naší vysoko zvednuté ruce a aby byla velmi mírně natažená. Tak, aby byla prověšená, ale pes cítil velmi slabý tah. Jakoby spojení mezi psem a psovodem, které ovšem psa neomezuje a neřídí. 

 
kontakt: Marcela Wichlasová, mob: +420 604 701 313, tel: +420 412 553 168, e-mail: pejskowe@seznam.cz, IČ: 61560502

 

 

Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.