Vyhledávání

Pro psy je čichání tak přirozené, jako pro nás koukání. Závidím, co všechno jsou svým nosem schopni rozeznat, dozvědět se, vidět ...

Psí práce psím nosem mě nepřestane udivovat a lákat. Pejsek, který čichá, ten přemýšlí. Je to výborný způsob, jak zklidnit draka, jak rozvíjet každého psa. Je to krásný způsob, jak si užít s vlastním psem i tehdy, když ho nelze z jakéhokoliv důvodu pustit na volno. Je mnoho způsobů, jak cvičit a co cvičit se psem, jak ho vézt k tomu, aby používal čenich a co přesně chtít za činnost. Nejznámnější je klasické stopování, které by mělo být přesné. Pes by měl sledovat každou stopu. Jít celkem pomalu a velmi přesně. Předměty, které cestou najde by měl označit (například zalehnout). To se využívá ve sportovním výcviku a u policejních psů. Další jsou záchranné práce. Kde pes mapuje terén a čichem hledá ztracené osoby metr po metru. Je to velmi záslužná a nenahraditelná práce. Ovšem je to práce celkem fyzicky náročná. Obvykle prováděná ve špatném terénu, sutinách, lavinách apod. Smekám před všemi, kdo to dokáží a dělají. Tomu dost podobný je mantrailing. Jedná se rovněž o vyhledávání osob. Pes sleduje pach hledané osoby všemi způsoby a smysly. Nemusí jít přesně po stopě, jestliže zacítí pach z dáli, může jít přímo, leckdy jde bokem od stopy, tam kde ji opravdu cítí, protože pach se nese (podobně jako kouř). Cílem je najít ztracenou osobu. Leckdy osobu v nouzi. Často pes hledá i ve městě nebo rušných místech. Opět smekám před všemi, kteří to umí a dělají. 

To co děláme na louce je taková hra na mantrailing. Mám ráda česká slova, takže "vyhledávání". A tady bych chtěla popsat jak na to.

 1. Vyhledává páníček = psovod se svým psem cizího člověka (tedy, ne že pes hledá vlastního páníčka)
 2. Páníček i pes jsou v dobré náladě a těší se. jinak je veškerá práce marná.
 3. Vytvoříme rituál, který jasně poví psovi, která milá činnost bude následovat. Tedy ve chvíli, kdy jdeme vzít psa z auta, aby šel hledat, poradujeme se s ním, nasadíme mu "vyhledávací" postroj a můžeme hned připnout i šňůru. Šnůru připneme k postroji a necháme ji za psem volně rozmotat. Ale psa zatím vedeme na vodítku, které máme připnuté k obojku.!!
 4. Až k místu, kde leží předmět, ze kterého pes bude číst pach, vede psovod psa na vodítku připnutém na obojku. Psa necukejte, nebuzerujte... raději tolerujte trochu táhnutí, hlavně nesmíte zničit jeho těšení a radost z této činnosti.  Takže až k předmětu jde pes na vodítku připnutém na obojku. To znamená, že vede PÁNÍČEK. Nad předmětem, který neberete do ruky, jenom nad ním zastavíte psa, odepnete vodítko a narvete si ho do kapsy :-D. V tu chvíli už kontrolujete psa tím, že držíte šňůru. Šňůra připnutá k postroji znamená, že vede PES. Pozorujte psa a nechte ho vyjít kam jde (předpokládejme, že je vše dobře připravené a pes jde hledat pomocníka). Šňůru si nechte pomalu protáhnout dlaněmi a psovi dejte na začátek 3 - 5 metrů prostoru (podle situace i 10m). Šňůru nepouštějte uplně a snažte se ji vézt tak, aby se psovi nemotala pod nohy... ale aby byla spojnicí mezi psem a psovodem. Může být i pořádně napnutá, protože pes chce běžet, vy ho následujete nejlépe rychlou chůzí nebo lehkým během, tak abyste prostě sjednotili tempo, které vám bude vyhovovat oběma. 
 5. Psovod NESMÍ psa dál ovlivňovat a to ani svým tělem. V žádném případě nesmí psa předcházet nebo se na něj lepit. Nezapomeňte, že nyní máte svého psa NÁSLEDOVAT. Takže podle toho, jak je pes schopný, dávejte mu dostatek prostoru, tedy povolte klidně i celých 10 metrů šňůry. Zachovejte pouze tah, aby pes věděl, že ho následujete. Nemluvte na psa, který pracuje. Nechoďte k němu blíž. Neprověšujte šňůru. Když pes váhá nebo hledá na místě nebo se vrací, zastavte se a neotáčejte se žádným směrem. I naše postavení těla totiž pes sleduje a mohlo by ho ovlivnit. 
 6. Pes úspěšně najde schovaného pomocníka. Ten se úúúžasně raduje, nechá se oblízat, omazlit, dává psovi odměnu (nějaké úžasné mlsání v dostatečném množství). Nemyslete si, že i tomto případě stačí použít piškot nebo frolík nebo něco podobného. Je třeba vytasit trumfy jako například konzervičku, psí kapsičku, masíčko, páreček a podobně. Ale pozor...!! Psovod automaticky dojde psa až k nalezenému pomocníkovi a chválí, mazlí, dodává chuť do dalšího hledání. 
 7. Na místě, kde skončil 1. úsek, můžete hned dál pokračovat (raději jděte o metr nebo dva dopředu, než byste couvli a tímpádem chodili po svém vlastním pachu). Pomocník ukáže (nebo klidně dá ochutnat) psovi, že má další dobrůtku a ztrácí se směrem od psa. Cestou ve svojí stopě nechává napachovaný předmět. Další pomocníci Vám pomohou zajistit (nebo si musíte poradit sami), aby pes pomocníka nemohl sledovat očima. Využite k tomu vysokou trávu, terénní nerovnost nebo v nejhorším svoje vlastní tělo. Pozor ovšem, abyste psa neodradili od dalšího hledání. (Když je pes uplný nováček, a hrozilo by, že ztratí soustředěnost a chuť hledat pomocníka, pomineme výjimečně i toto pravidlo a necháme psa koukat... prvotní je získat psův zájem o vyhledávání. Potom teprve zdokonalit techniku.)
 8. Hledání opakujte 3x hned po sobě. Výjimečně stačí 2x. Podle toho, jakou chuť do hledání má pes.
 9. Celé hledání poctivě plánujte a použijte terén, který je vhodný. Tedy ne příliš fyzicky náročný. Pachově čistý. Dá se v něm dobře schovat. Využijte k tomu klidně cestičky i cesty. 
 10. POMOCNÍK - má u sebe svoje 3 napachované předměty. Tedy např. tričko (mikinu, čepici, rukavice, vestu apod.) Tyto předměty nesmí získat pach cizí osoby, proto je celou dobu nikdo nebere do ruky. Pomocník je má ve svojí jinak pachově čisté tašce. 
 11. POMOCNÍK má u sebe 3 zavíratelné krabičky s odměnou pro pejska (odměna musí být opravdu výjimečná!!). 
 12. POMOCNÍK nejdříve pejska nováčka pořádně namotivuje, aby měl pes důvod pomocníka hledat. Tedy dá mu přičichnout a případně i ochutnat úžasnou odměnu v krabičce. Pomocníka se pes nesmí bát. Pomocník musí zprvu odcházek od pejska s krabičkou v ruce, aby po něm pes celou dobu toužil a chtěl za ním. 
 13. POMOCNÍK - vzdálenost kam se pomocník schová je úměrná schopnostem psa. Pes začátečník nevydrží dlouho "toužit" po pomocníkovi i když viděl krabičku. Takže první pokusy se dělají na velmi krátkou vzdálenost .. .třeba i 2,3,5 max. 10 metrů. Vzdálenost se zvětšuje podle schopností a chuti psa.
 14. POMOCNÍK - je třeba, aby pomocníka pes nehledal očima.. .tedy aby pomocník nebyl vidět. Leckdy to dá hodně práce, vymyslet dobře místo, které bude ve správné vzdálenosti a které umožní pomocníka ukrýt, přesto bude pro psa snadno dostupné. Práce pomocníka je velmi důležitá. 
 15. Úspěšnost vyhledávání (nácviku) spočívá ve správné motivaci, v dobré práci pomocníka, v dobré práci psovoda a v práci psa.

Na závěr jedno úžasné video:

 
kontakt: Marcela Wichlasová, mob: +420 604 701 313, tel: +420 412 553 168, e-mail: pejskowe@seznam.cz, IČ: 61560502

 

 

Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.