tahání na vodítku

21.09.2013 09:33

Sami jste našli tento zdroj srozumitelných článků podle Cesara Milana: zdroj: https://cesarsbooks.blogspot.cz/

Tahání na vodítku

 
Zde se můžete ptát na cokoliv ohledně Cesara, nežádoucího chování vašeho psa stránky, na nás či něco jiného. Navštivte nás na naší facebookové stránce, pokud vás zajímá život Cesara . 
Znalec psí duše Online !
 
Toto je článek trochu jiného typu které tady u nás jen tak nenajdete. Vzhledem k tomu, že nám hodně často přicházejí otázky jednoho typu jsme se rozhodla vytvořit článek, kde najdete odpověď. Ta otázka se většinou týká jedné věci a to > můj pes tahá na vodítku. Článek bude velice propracovaný, do těch nejmenších detailů. Doufám, že vám pomůže nebo inspiruje nebo ukáže směr.Jak tahání zastavit a užít si  procházku bez jakéhokoliv napětí a frustrace? Na každého psa platí jiná metoda / cvičení a proto vám sem vypíšu pár takových metod jak se tahání zbavit protože procházka s vláčením se za psem přece jen není ta pohodová procházka a nemůže vás to bavit tudíž se psem chodíte méně častěji - je to vcelku logické, když na procházce zažíváte něco nepříjemného nemáte chuť a ani elán a to je to nejhorší, věci které děláme by měli být naplněné právě tímto. Pak bohužel dochází ještě k většímu hromadění energie a o to horší je pak další procházka, tahání se zdvojnásobí, tady už pes tahá kvůli přebytečné energii, to můžeme vidět na psech z útulku, vytáhnete je z kotce a oni strašně tahají, za což může jejich nahromaděná energia kterou v kotci nemají jak vypustit a proto se jim ani nesmíme divit a soudit je za to, že tahají.


Ještě před vším vám něco vysvětlím. Pozorně se podívejte na tento obrázek.
Můžete na něm vidět to, že pokud se se psem "přetahujete" a taháte on bude táhnout opačným směrem. Proto pokud už musíte psa nějak pomocí vodítka někam dostat či nasměrovat nebo cokoliv jiného, škubněte. Pamatujte, žádný tah ten vytvoří téměř vždy odezvu. Zdroj kreseb: diamondsintheruff

Doporučované pomůcky

Je hodně pomůcek které jsou určeny na zamezení tahání vašeho psa. Jako např. ohlávka pro psy. Proti této pomůcce nemám nic, jen si myslím že před ní bychom mohli zkusit ještě pár metod. Bohužel hodně majitelů jí nasadí hned, na nějakého psa to zabere ale na nějakého vůbec. A pak nastává ten problém.
 
Další doporučovaná pomůcka, stahovací obojek. Také proti němu nic nemám pokud ho má správný majitel a umí s ním zacházet tak, že psovi nijak neublíží a neohrozí ho. Sama tento obojek pro svého psa mám a nosí ho skoro pokaždé, ale má ho zapnutý tak, aby nestahoval. Ale psům tahačům bych tento obojek nedávala a pokud ano, tak bez stahovacího režimu. Pokud takového psa zapnete na tento obojek, vyhecuje ho to ještě více táhnout. Takže nepoužívejte stahovák nebo stahovací "modul".
 

 
Stahovací obojek s hroty / ostny. Tomuto obojku bych řekla jedno velké NE. Ze všeho nejdříve vžijme se do kůže psa který tento obojek nosí, jaké to asi musí být mít na krku něco takového? Určitě by to nikomu z nás nebylo příjemné i se srstí. Ano, hroty nejsou zase tak ostré, ale když pes zatáhne musí to být opravdu hrůza. Pokud to psa ještě více nevyhecuje pak možná bude méně tahat, ale ze strachu a cokoliv co pes dělá ze strachu je nežádoucí a pro psa stresující. Tento obojek je pro mě prostě mučící nástroj a nic mě nepřesvědčí o tom, že není. Úplně bych tyto obojky zrušila. Jen tak mimochodem, před několika měsíci možná půl rokem jsem proti tomuto obojku nic neměla, dokonce jsem si myslela že to není až tak strašné, pokud se s tím umí. Chyba. Až když jsem viděla obojek naživo, na psovi a jak pes trpěl, no ihned jsem změnila názor který mi už nikdo nevezme.
 
 
                                    
 
 
Postroj proti tahání. Tato pomůcka mi nepřijde nijak proti srsti a myslím že u některých psů může být účinná stejně tak jako ohlávka. Neviděla jsem psa s tímto postrojem v praxi takže nechci nijak odsuzovat. 
 
 
Pak tady máme Cesarův Illusion Collar. Myslím že další dobrá pomůcka se kterou můžete zabránit tahání. Můžete vidět že je to vlastně obojek který je provlečený obyčejným krátkým vodítkem a výhoda spočívá v tom, že je umístěn výše za krkem což nám umožňuje lepší ovladatelnost psa. Ten obojek tam vlastně slouží k udržení vodítka nahoře. dalo by se říci. U nás k dostání nejsou ale jsou vyrobeny podobné obojky na stejný princip.

 


To jsou takové nejzákladnější často doporučované pomůcky jak u nás, tak po celém světě které mají zabránit tahání. Jsou dva typu majitelů. Ti, kteří se nejdříve snaží cvičit aby pes netahal ale bohužel se jim v tom nedaří a tak pořídí jednu z výše uvedených pomůcek jako poslední naději. A druzí jsou ti, kteří raději obstarají nějakou z pomůcek než aby nejdříve vyzkoušeli nějakou metodu, možná ani neví že nějaká existuje a možná jim to zabere a možná taky ne. Každý pes je totiž jiný. Řeknu vám jednu pravdu. Psa můžete naučit netahat i s obyčejným vodítkem i obojkem. Já jsem toho názoru že všechny ty pomůcky bych zkusila až jako poslední možnost. Pokud máte trpělivost a odhodlání, jste na správné cestě to dokázat. Pojďme si vysvětlit jednotlivé body.
 

Co nedoporučujeme !

Flexi / natahovací vodítko. Pokud je pes na dlouhém vodítku a má více prostoru bude tahat ještě více a majitel nad ním má minimální kontrolu. To platí u všech dlouhých vodítek. 

Krok č. 1. Vycházení ze dveří. 
Začíná to už od chvíle, co se chystáte na procházku. Tzn. když psovi nasazujete obojek, připínáte vodítko, otevíráte dveře, vycházíte ven. To je jedna z nejdůležitějších chvílí a mnoho lidí dělá tu chybu že ve psu rozrušený stav mysli naopak podporují a znásobují. Co je špatně? "Jdeme ven, no jdeme ven ňuňuňu" apod. Neříkám, že je špatně psovi říct že se jde ven, rozveselit ho ale jen když se zase dokáže okamžitě uklidnit. Většina "tahounů" toto nedokáže, protože jsou prostě příliš rozrušení. Když pes skáče, chodí dokola, kňučí atd. a vy mu dáte obojek a připnete vodítko otevřete dveře a jdete jakoby se nic nestalo to je to nejhorší co jste mohl/a udělat. Psovi totiž dáváte najevo že je to správné, vy chválíte ten rozrušený stav mysli, to vzrušení. Když pes chce jít ven, nasazení obojku je pro něj něco moc moc pozitivního - odměna. A pokud odměňujete vzrušení, nedivte se pak že lítáte za svým psem. Co je dobře? Chystáte se ven, váš pes už ví že se jde ven, je rozrušený vy už vytahujete vodítko, on začíná kňučet skákat atd. Vy klidně stojíte a čekáte, než se pes uklidní, než si pes sedne a OPRAVDU je v klidu. Poté mu nasadíte obojek, on se třeba zase rozruší, no vy zase vyčkáte než se uklidní, připnete vodítko a jde se. Otevřete dveře, váš pes ze pohrne do dveří, no vy ho pošlete zpátky, vytyčíte hranici za kterou nesmí, necháte otevřené dveře a čekáte než se uklidní poté vyjdete. No, asi tak nějak by to mělo vypadat. Tady jsem vám udělala takovou menší ukázku pro pochopení.

Ze dveří se vychází až když je pes OPRAVDU klidný.


Krok č. 2 - Energie.
Pokud máte dobrou energii, zvládnete zamezit táhnutí každému psovi. Pes z vás totiž cítí klid a vaše energie se na něj přenáší a zklidňuje ho. To ale dokáže vcelku málo lidí, vyžaduje to trénink . Jako příklad si můžete vzít Cesara, jeho energie je prostě ideální i přes tu televizi dokáže uklidnit a to si představte co to musí být naživo. A ještě jak to musí vnímat pes který je na energie velmi citlivý. Zkuste se na to zaměřit. Nadechněte se, uklidněte se, uvolněte se, narovnejte se sebevědomě vykročte a představte si třeba že jste Cesar a uvidíte že pes bude reagovat daleko jinak. Pokud nebude opravdu přeplněný přebytečnou energií. V tu chvíli je asi nejlepší vzít brusle, kolo nebo psa dát na běžící pás a přebytečnou energii vyčerpat a pak jít ještě na procházku. Další den ale musíte začít se psem chodit opravdu často a pravidelně aspoň na min. hodinové procházky! Ale pozor, nesmí se s toho stát rutina, pak to ztrácí kouzlo.
 

Metody

1. Škubnutí
Divili by jste se, ale nějakému psovi stačí jen párkrát škubnout, dát mu najevo že vy nepůjdete tam, kam chce on, prosadit si svoje. Vypadá to asi tak, jdete pes vás zatáhne např. do strany, škubnete, udělá to znova škubnete znova a znova a za chvíli už ví, že by neměl čichat kolem.
2. Změna směru.
Je to jednoduché a z nápisu lehko pochopitelné. Pojďme si to ukázat na obrázku.
Myslím, že netřeba vysvětlovat. Tady jde hlavně o to změnit ten směr bez jakéhokoliv váhání a slov. Až vás pes bude následovat - bude povolené vodítko pochvalte ho. Pes chce jít přirozeně dopředu, tím že změníte směr ho zmatete, donutíte ho tím vás následovat a pes si za chvíli spojí zatáhnutí = změna směru. A to je pro něj docela špatná zpráva. Za chvíli bude chodit bez napnutí vodítka. Chce to jen trpělivost, můžete to udělat i 50 krát za procházku, někdy si už budete připadat jako vůl, ale trpělivost přináší růže!

3. Zastavení.
Další vcelku primitivní věc. Váš pes zatáhne a vy v tu chvíli zůstanete stát a ani se nehnete, a pak počkáte než to psovi dojde a přijde za vámi nebo povolí vodítko, v tu chvíli pochválíte a pokračujete v cestě. U této metody si majitelé hodně stěžují na to, že když zastaví pes začne čuchat trávu, věnuje se úplně něčemu jinému než majiteli, vůbec neposlouchá. Vyzkoušela jsem to na několika psech, a ano jeden přesně to udělal. Vůbec nejevil zájem, bylo mu jedno jestli stojíme nebo jdeme. A proto jsem udělala krok vzad, vodítko se napnulo ještě více a já stála jako přitlučená k zemi a čekala a čekala a.... čekala. Pes se na mě nakonec podíval a přišel. V tu chvíli jsem ho pochválila a vykročila. Poté už to začínal chápat líp a líp. Je pravda že to vyžaduje velkou dávku trpělivosti, ale pokud nebudete mít trpělivost, se svým psem toho moc nedokážete.


Pamatujte že vůdce smečky určuje kdy a kde bude pes čenichat nebo vykonávat potřebu, můžete to taky použít jako odměnu za to že jde v klidu.
Existuje ještě několik metod, ale podle mě jsou tyhle ty nejúčinnější a jedna z nich by vám rozhodně měla pomoci, pokud to uděláte s dobrou energií a budete mít trpělivost. Nakonec bych chtěla zmínit to že pokud docílíte toho, že vás pes nebude tahat na vodítku, bude vás respektovat i v jiných věcech a váš vztah se zase o něco zlepší. A pamatujte, když jste mrzutí a frustrovaní a naštvaní ještě se to zhoršuje. Takže pracujte především na své energii, pokud chcete po vašem psovi změnu v chování, musíte se taky nějak změnit a on to vycítí.


Když přicházíte zpátky domů pamatujte že tak stejně jako na začátku musí vůdce smečky vcházet do dveří první.


 

 

 
kontakt: Marcela Wichlasová, mob: +420 604 701 313, tel: +420 412 553 168, e-mail: pejskowe@seznam.cz, IČ: 61560502

 

 

Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.