9. Když je nás na klikání více

12.11.2013 20:45

zdroj: https://www.bestmudi.estranky.cz

tyto stránky pro nás našla Ivanka - panička Tarinky. 

Protože je to opravdu velmi dobře srozumitelné, dovoluji si použít texty zde pro Vás.

 

9. díl - Když je nás na klikání více

Tuto problematiku můžeme rozdělit na dvě různé situace:

1) jeden psovod s více než jedním psem
2) více psovodů, každý s min. jedním psem


Pojďme si je tedy postupně probrat.

1) Když cvičíme s více než jedním psem

Máme-li doma, případně ve výcviku, více než jednoho psa a u všech chceme používat klikr, nemusíme se bát, že by to nebylo možné.

Ze začátku samozřejmě cvičíme se psy odděleně, a to tak dlouho, dokud nebudou princip klikru spolehlivě chápat. Držíme-li psy v bytě, stačí se s tím, se kterým budeme cvičit, zavřít v jiném pokoji. Že ostatní psi slyší cvakání klikru i přes zavřené dveře? Vůbec nevadí. Pes celkem rychle pochopí, kdy se klikání týká právě jeho a kdy ne. Naopak to může posloužit jako velmi dobrá motivace, zavřený pes se pak na své vlastní cvičení více těší.
Stejně můžeme cvičení provádět i venku, kdy necvičící psy uvážeme, případně zavřeme do odkládacího boxu či auta.

Rozumí-li naši psi klikru a při cvičení už sami nabízí nějaké chování, můžeme začít s jednoduchými cviky, i když je máme pohromadě. Nejdříve cvičíme jen s jedním z nich, zatímco ostatní odložíme a nebo je necháme stát a koukat. Psa, na kterého se zaměříme, vždycky nejdříve oslovíme, abychom ho i ostatní psy upozornili, koho se náš požadavek týká. Je možné, že se ostatní psi do cvičení zapojí a budou plnit povel spolu s ním. Pak záleží jen na nás, zda je také odměníme a nebo zda si jich nebudeme všímat. Nikdy však nesmíme jejich aktivitu ignorovat úplně! Nechceme-li odměňovat psa, který cvičit nemá, ale přesto sám od sebe cviky provádí zároveň se cvičícím psem, odložíme ho na chvíli stranou, po pár cvicích psy vyměníme a dopřejeme předvést se i ostatním.

Pokud chceme psy naučit nějaký společný prvek (např. pro dogdancing), klikáme vždycky až když oba dva plní svůj úkol. Pokud se však potýkáme s tím, že psi nedokážou cvik udělat zároveň, je potřeba daný prvek pocvičit důkladně s každým psem zvlášť a až pak jej cvičit společně.

Uvidíte sami, že po pár trénincích psi pochopí, kdy jsou o něco žádáni a kdy zase mají "volno".

2) Když nás cvičí více

Stejně jako se pes naučí a pochopí, kdy páneček kliká zrovna jemu, naučí se i to, že ne každý člověk s klikrem v ruce kliká a odměňuje jeho chování.

Podobně jako při předchozí situaci, i ve skupině více lidí pracujících s klikrem je třeba psy na situaci zvykat postupně. Což znamená, že ze začátku dodržujeme větší odstupy při cvičení. Opakovaným tréninkem můžeme vzdálenosti zkracovat, pro zkušené psy není problém soustředit se na cvik, i když 2m od něj cvičí někdo další.

Chtěla bych však upozornit na situace, které můžou při tréninku nastat a na které je třeba dávat pozor:

Při nácviku některých situací se neobejdete bez pomocníka, který bude klikat za vás. Ve chvílích, kdy pes pracuje na delší vzdálenost od psovoda a kdy je třeba odkliknout opravdu velmi přesně, je lepší, postavíme-li k inkriminovanému místu pomocníka s klikrem, který dokáže ze své pozice situaci lépe vyhodnotit (např. při tréninku zónových překážek v agility, či při označování předmětu, atd.).

Proto naopak musíme dbát na to, aby - když při cvičení na dálku svému psovi klikáme sami - necvičil v blízkosti někdo jiný se svým psem. Např. učíme-li psa náběhy do slalomu z větší vzdálenosti, neměl by u slalomu další člověk klikat svému psovi za podávání packy.

 
kontakt: Marcela Wichlasová, mob: +420 604 701 313, tel: +420 412 553 168, e-mail: pejskowe@seznam.cz, IČ: 61560502

 

 

Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.