8. Když se pes bojí klikru

12.11.2013 20:46

zdroj: https://www.bestmudi.estranky.cz

tyto stránky pro nás našla Ivanka - panička Tarinky. 

Protože je to opravdu velmi dobře srozumitelné, dovoluji si použít texty zde pro Vás.

 

Dotaz:

Dobrý den,

Mám 1,5 roční fenku belgičana (už asi 20let mám nějakého psa), cvičili jsme standardními metodami. Fenka je velmi učenlivá a uvažujeme o agility. Zkusila jsem proto zakoupit klikr a hledala vše možné na netu ohledně učení.

Fenka je již základně vycvičená - sedni, lehni, ke mně, odložení, stopa, packa, hop, vpřed, místo... klasickými metodami (piškotky, slovní odměny, hračky...) Nyní však mám problém s tím, že se klikru bojí - povel udělá okamžitě, ale ve chvíli kdy kliknu, tak utíká, krčí se, v žádném případě nechce odměnu. Pokud postupuji "hodím kousek masa a kliknu", bere to jako povel "to je fuj" a utíká... Chápe mi klikr přesně obráceně než by měla. 

Teďka, co zkoušíme klikr, tak krmíme jen večer s tím, že poprvé jsem ho zkusila po dni hladu - v úterý. Bez nějakého nátlaku, poprvé vzala odměnu a když uslyšela cvaknutí, odměnu pustila a utekla do kouta. Na přivolání po chvilce váhání přišla (s menší ochotou) ale piškot si už nevzala.
Zkouším to večer v obýváku (před krmením), když už si většinou jen hrajeme s hadrem, prostě kdy už je jinak klid, tak při té hře nabídnout odměnu a klik. Jakoby to tušila, nevezme si z ruky. Takže to vidím ještě na nějakou tu chvíli práce.

Poradíte mi jak na ní, abychom mohli klikat? Klikr mám ten čtyřpokojový, nastavený na tu nejnižší úroveň hluku. 
 
Jana Š.

-------
Odpověď:

Dobrý den, paní Jano.

Klikr funguje v podstatě na principu "pavlovova reflexu", tzn. podmíněného chování, kdy si pes určitý signál (v tomto případě kliknutí) spojí s podáním potravy. Pro to, aby podmíněný reflex fungoval, musí být nejdřív signál a potrava až pak. Ne naopak. 
Bojí-li se vaše Sára kliknutí, tak tím, že jí kliknete v momentě, kdy se natahuje pro podávaný pamlsek docílíte opravdu jen toho, že si nic nevezme. Zkuste se vžít do její situace - má hlad, chce jíst, panička ji nabídne pamlsek a v momentě, kdy ho chce slupnout, zazní ten hrozitánský zvuk (který ona chápe jako trest). Není divu, že si z toho vyvodí vlastní závěr "sežrat pamlsek = trest" a tím pádem si už nic od vás nevezme.

Ta časová posloupnost klik-odměna je nezbytná ! Musí zaznít nejdřív klik, kterého se třeba stále bojí, ale bezprostředně po něm musí následovat potrava - ta příjemnější část. Ona si velmi brzy spojí, že po tom hrozném ušidrásajícím zvuku přijde dobrota - a to bude ten moment, kdy se na kliknutí začne koukat trošku jinak - nejdřív ho začne "ignorovat" a postupně se to překlopí a bude se na něj těšit.
Ale proto, aby to tak bylo, musíte důsledně nejdřív klikat a až pak ji nabízet pamlsek.
 
Takže - klikr si vezměte do ruky a tu i s klikrem strčte do kapsy (do kalhot, mikiny nebo bundy). To už tak tichý zvuk ještě utlumí. Pak klikněte a rychle dejte psovi pamlsek (z ruky). Nevadí, jestli po kliknutí uskočí, bude váhat nebo couvat. Prostě počkejte, až se zklidní a pro pamlsek si přijde. Mluvte na ni klidně a za jakýkoliv pozitivní posun slovně pochvalte. Snažte se jí dodat odvahy, ale nepomáhat jí - tzn. nechoďte za ní s pamlskem, ale počkejte, až si pro něj dojde sama. Chce to trpělivost. Myslete na to, že o nic nejde, tohle se opravdu stává docela často a není to žádný neřešitelný problém. Základem je, že z vás musí sálat klid, pohoda a důvěra v to, že to obě dvě nakonec zvládnete.

Říká se tomu pozitivní upevňování. Pokud chcete u psa nějakou činnost podpořit a rozvíjet, musíte ji odměňovat. Pro Sáru je odměnou teď jenom pamlsek, klikr by měl časem fungovat jako upozornění, že je pamlsek na cestě. 
Pokud chcete nějakou činnost omezit, můžete ji buď ignorovat a neodměňovat, tomu se říká negativní potlačení (prostě psu nedáte něco, co moc chce) a nebo tu činnost můžete potrestat, což  je zase pozitivní potlačení (tzn. pes dostane něco, co rád nemá a co mu nedělá dobře). V obou případech dojde k omezení dané nežádoucí činnosti. To je bohužel zrovna případ Sáry. V dobré víře jí naučit něco nového u ní špatným postupem vznikl opačný návyk na klikr, který ona chápe jako trest.
Ale nebojte, začnete-li dodržovat správný postup, zlomí se to. Chce to trpělivost, trpělivost a zase trpělivost. A jakmile to jednou Sáře zaklapne, všechno ostatní už půjde velmi rychle.

Držím Vám i Sáře palce!

 

 
kontakt: Marcela Wichlasová, mob: +420 604 701 313, tel: +420 412 553 168, e-mail: pejskowe@seznam.cz, IČ: 61560502

 

 

Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.